Historie klubu

Abychom zdůraznili význam fotbalu v Knínicích u Boskovic, uveďme něco z historie. Vznik kopané v naší obci se přiřazuje k předválečnému roku 1937, o čtyři roky později byl založen fotbalový klub pod názvem SK Malohanácká Slávia. Již během nepříznivých válečných let bylo budováno nové hřiště, dokončeno roku 1944. Poválečné období však bylo pro fotbal především z vnitropolitického hlediska nepříznivé. Teprve v roce 1978 byl znovu založen oddíl kopané při TJ Sokol Malá Haná Knínice. Pozici fotbalu upevnila rekonstrukce  hřiště a zahájení výstavby objektu kabin, dokončeného v roce 1984 u příležitosti oslav 40. výročí výstavby hřiště a 50 let fotbalu v Knínicích. V této podobě se dochovalo technické zázemí fotbalistů dodnes.

Následné období je charakteristické nárůstem aktivity oddílu kopané, současně došlo ke změně názvu oddílu na TJ Malá Haná Knínice. Postupně vznikají mužstva dorostu a žáků, což posiluje podmínky pro doplnění základny mužstva mužů. Zásluhy na vzestupu fotbalistů v tomto období mají především: Miroslav Haupt st., Jan Borek, Jan Drobniček (nejsou již mezi námi), Jiří Sedlák, Milan Zouhar, Zdeněk Jelínek, Josef Růžička, Bohumil Ženata, František Krejčíř (stále aktivní rozhodčí), Jaroslav Zemánek st., Josef Andrlík, ing. Lubomír Přikryl, Miloš Kosička, František Servus, Alois Barva a další.

Mezi nejzdařilejší úspěchy oddílu patří zejména roky:

• 1988 – Zlatý pohár Zemědělských novin … 12. místo mužů v rámci celé republiky
  • 1991 – IV. třída okresního přeboru ………..  1. místo mužů – postup do III. třídy okresního přeboru
  • 1991 – II. třída okresního přeboru ………….  1. místo dorostu – postup do I. třídy okresního přeboru
  • 2004 – III. třída okresního přeboru …………  1. místo mužů – postup do okresního přeboru pod vedením trenéra Františka Servuse.

Nový impuls dává nástup mužstva přípravky v roce 2002, vedeného bývalými hráči Jaroslavem Zemánkem ml. a Miroslavem Hauptem. Postupně se k trenérům přidali Jaroslav Širůček a Pavel Lajšner a vznikají nová 2 mužstva přípravek (mladší a starší), to původní postupně přerůstá v mužstvo žáků. Včetně mužstva mužů setrvává toto seskupení oddílu TJ Malá Haná Knínice dodnes. Výhledově se od příštího ročníku 2010/2011 uvažuje s opětovným sestavením mužstva dorostu. Tím vznikne ideální kontinuita jednotlivých věkových kategorií – základní předpoklad k trvalému doplňování hráčů mužstva mužů.

K dnešnímu dni je registrováno v našem fotbalovém oddílu celkem 56 aktivních hráčů, z toho je 16 z mužstva přípravky, 19 z mužstva žáků + 4 žáci, kteří hostují v oddílu Forman Boskovice (hrající okresní přebor) a 17 z mužstva mužů.

Je zřejmé, že zvládnutí organizace celého oddílu není jednoduché a bude vyžadovat v nejbližší budoucnosti začlenění nových posil z řad rodičů. Zimní čas bývá volnější a je předurčen k přemýšlení a vymýšlení různých reálných plánů. Zkuste se zamyslet i vy, kteří máte rádi sport, nebo se jen zajímáte o zdravou, aktivní a společenskou výchovu vašich ratolestí. I povzbuzení a fandění při tréninku či zápase je forma pomoci. Přinejmenším zasloužená podpora všem aktérům za jejich obětavou práci!

Stanislav Horák